چه لوله ای بخریم؟

مسلما برای همه تولید کنندگان و همین طور فروشندگان بهترین گزینه ای که برای خرید لوله وجود دارد در واقع جنسی است که نماینده آن هستند و یا با قیمت پایین تری می خرند اما یک مصرف کننده باید به المان های دیگری توجه کند که هم از نظر سرعت و هم از نظر کیفیت جوابگوی پروژه آنها باشند. این دسته بندی لوله بر اساس محل پروژه و همین طور سیال تغییر می کند اما باید این مطلب رو هم در نظر داشته باشیم که مثلا بیش از ۱۰ تولید کننده داخلی در زمینه لوله های پلیمری وجود دارد.

آلیاژ های مختلف لوله و کاربرد آنها

لوله های پایه پلیمری

این لوله ها بر پایه مواد پلیمری تولید می شوند که از نفت گرفته می شوند به نحوه تولید و همین طور کیفیت فرمول این مواد کاری نداشته باشیم باید این نکته را در نظر بگیریم که این نوع لوله ها بیشتر در مواردی استفاده می شوند که پروژه داخل ساختمان و یا محوطه های صنعتی کوچکی است که تاسیسات آنها بخشی از پروسه تولیدشان نیست. البته این لوله ها به دلیل مقاومت در برابر سیالات اسیدی در برخی موارد تولید کننده مواد اسیدی استفاده می شوند. در ایران تولید کننده های بسیاری در این زمینه وجود دارد مانند گیتی پسند که محصولات اصلی آن لوله آذین و نیوفلس هستند. البته به جز این کارخانه می توان به تولید کننده های دیگری نیز اشاره کرد مانند دیزین، A S، یزد.

لوله های فولادی

آلیاژ مورد استفاده در لوله های فولادی آهن است که در پروسه تولید کربن به آن افزوده شده است. البته میزان کربن نیز کاملا بسته به کیفیت تولید کننده است که باز هم به آن نمی پردازیم. اما از این دسته لوله بیشتر در خطوط بین شهری و پروژه های نفت و گاز و پتروشیمی استفاده می شود. در ایران تولید کننده های زیادی وجود دارد اما با این حال این دسته لوله از کشورهای بلوک شرق اروپا مانند رومانی و همین طور طبق معمول چین نیز وارد ایران می شوند.

لوله های استیل

صنایع غذایی و دارویی و همین طور برخی تولید کننده های مواد شیمیایی ملزم به استفاده از این دسته لوله هستند. به دلیل سطح سیقلی و همین طور پولیش خورده این دسته لوله ها کمتر میکروب و باکتری به دلیل چسبیدن مواد روی آنها رشد می کند، البته این مورد هم هست که لوله های استیل در مقابل مواد شیمیایی و شوینده ها مقاومت خوبی نشان می دهند به همین دلیل می توان دائم آنها را با حلال و مواد شوینده قوی و سنگین شستشو داد.

منبع : لوله و اتصالات – نانو استیل

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید