چرایی و چگونگی هواگیری رایادتور ها

هواگیری رادیاتور ها (Radiators Bleeding) از جمله مشکلاتی است که در عین سادگی می تواند عملکرد سیستم گرمایشی ساختمان شما را مختل کند. در صورتی که می بینید رادیاتورتان به اندازه کافی و نرمال گرم نمی شود، یا بخشی از آن گرم شده و یا حتی صدای شرشر آب از داخل آن شنیده می شود، دلیل محبوس شدن هوا در داخل آن است.
هواگیری رادیاتور
رادیاتورها سیستم های گرمایشی ای هستند که به منابع حرارتی و گرمایشی مرکزی (دیگ بخار) یا پکیج شوفاژهای دیواری متصل می شوند و با دریافت سیال گرمایشی از مدار گرمایش این سیستم ها (آب داغ) جریان هوای محیط را گرم می کنند. استفاده از فین ها نیز به همین علت است تا بتوانند با افزایش سطح تماس، ریت انتقال حرارت در ساختمان را به حداکثر برسانند. جریان آب داخل این سیستم ها گاهی ممکن است به دلیل نفوذ جریان های هوایی نتواند مکانیسم گرمایش را به درستی انجام دهد. به همین منظور است که در آغاز فصل سرما برای اینکه رادیاتورها را برای گرمایش جریان هوای خنک محیط آماده سازید، لازم است آن ها را هواگیری کنید. هواگیری رادیاتور ها می تواند به صورت اتوماتیک یا به روش دستی توسط خود شما صورت گیرد. با مقاله ابزاره امروز، با عنوان هواگیری رادیاتور همراه باشید.
هواگیری رادیاتور
روش اتوماتیک هواگیری رادیاتور (هواگیر اتوماتیک)
هواگیری رادیاتور
این قابلیت در برخی از مدل های مدرن رادیاتورها وجود دارد که در صورت نیاز خود سیستم رادیاتور اقدام به هواگیری نماید. بدین منظور لازم است سوئیچ مربوط به هواگیری (Bleeding) رادیاتور را از پنل ان پیدا کرده و فشار دهید. البته در برخی از مدل ها نیز می توان با برداشتن روکش محل آنالیز فشار به سهولت سیستم رادیاتور را هواگیری کرد.
هواگیری رادیاتور
روش دستی هواگیری رادیاتور
متداول ترین حالتی که احتمالا برای شما نیز لازم می شود همین روش دستی است. این شما و این هم مراحل هواگیری دستی رادیاتور:
گام اول: بررسی رادیاتور

در صورتی که تعداد زیادی (بیش از یک) رادیاتور در ساختمان وجود دارد و همگی آن ها دچار مشکل بوده و خنک هستند، مشکل هواگیری نیست بلکه ایراد از سیستم گرمایشی مرکزی یا پکیج شوفاژ دیواری است. هم چنین احتمال اختلال در لوله کشی، انسداد یا نشتی در آن نیز وجود دارد.
در صورتی که همزمان با عدم گرمایش، نشتی آن نیز وجود دارد، ایراد از اتصالات است و نیازی به هواگیری نیست. در این صورت کافی است اتصالات و لوله ها را چک کرده، تعمیر کنید یا در صورت نیاز تعویض نمایید.
اگر در طبقات بالایی ساختمان هستید احتمال اینکه فشار عملکرد سیستم گرمایش مرکزی دچار اختلال شده است بالا است و شاید حتی در صورت هواگیری نیز سیستم درست نشود.

گام دوم: پیچ مخصوص هواگیری (Bleeding Screw) رادیاتور
به منظور هواگیری رادیاتور استفاده از پیچ مخصوص هواگیری الزامی است. هرچند که برخی از مدل های جدید رادیاتورها به گونه ای طراحی شده اند که با استفاده از یک پیچ گوشتی ساده نیز می توان هواگیری شان کرد.
هواگیری رادیاتور
گام سوم: باز کردن شیر خروجی شوفاژ
بهترین کار این که از اولین رادیاتوری که به لوله تغذیه آب متصل است کار هواگیری را شروع کنید. به خاطر داشته باشید که در صورت هواگیری یک رادیاتور، بهتر است سایر رادیاتورها را نیز به ترتیب از اولین تا آخرین آن ها هواگیری کنید.
بدین منظور، شیرهای ورودی و خروجی رادیاتورها را در وضعیت باز قرار دهید. پیچ مخصوص هواگیری را در قسمت چهارگوش مخصوص هواگیری قرار دهید و به صورت پاد ساعت گرد (در خلاف عقربه های ساعت) بچرخانید تا شیر باز شود. با باز شدن شیر می توانید صدای خروج جریان هوای محبوس شده در داخل رادیاتور را بشنوید. با خروج این هوای خنک از رادیاتور، جریان آب مدار گرمایشی جای آن را در لوله ها خواهد گرفت.
هواگیری رادیاتور
گام چهارم: ممانعت از ریزش آب
معمولاً با خارج شدن هوای اضافی محبوس شده در داخل لوله های رادیاتور، آّب داخل لوله ها نیز شروع به بیرون ریختن می کند و ممکن است محیط اطراف را کثیف کند. برای جلوگیری از این حالت می توانید از یک دستمال یا حوله با جذب آب بالا استفاده کنید. یا حتی می توانید با قرار دادن یک ظرف مناسب در زیر شیر رادیاتور آب ریزش کرده را جمع آوری کنید. به علاوه، در صورت باز گکردن ناگهانی شیر امکان خروج با فشار جریان نیز وجود دارد. بنابراین بهتر است هنگام باز کردن شیر ورودی اندکی حوصله به خرج دهید و سریعاً آن را باز نکنید.
خروج اندکی آب از داخل رادیاتور به معنی اتمام هواگیری رادیاتور نیست. امکان اینکه در سایر مقاطه لوله های رادیاتور هم هوا وجود داشته باشد زیاد است. بنابراین اجازه دهید برای مدت زمان متعارفی آب از شیر رادیاتور سرریز شود تا تمام گرفتگی های احتمال در طول فصل خارج شوند. زمانی که جریان آب خروجی از شر به حالت پایا، روان و بدون فشاری رسید می توانید برای بستن پیچ رادیاتور اقدام کنید.
گام پنجم: تنظیم سطح فشار پکیج یا سیستم گرمایش مرکزی
سطح فشار سیستم های ساختمان های مسکونی در بازه ۱۲ الی ۱۵ واحد psi است. البته میزان فشار لازم برای انتقال جریان آب می تواند بسته به ارتفاع و تعداد طبقات ساختمان ها متفاوت باشد. برای نیل به این فشار می توان از سیستم های اتوماتیک که به صورت خودکار فشار را در حد ۱۲ الی ۱۵ تنظیم می کنند استفاده نمود. همچنین، در صورت نیاز به تنظیمات دستی می توانید از پیچ مخصوص کنترل فشار و هواگیری پکیج ها که در قسمت زیرین آن ها تعبیه شده است کمک بگیرید.
روشن کردن رادیاتور
پس از اینکه هواگیری رادیاتور صورت گرفت، لازم است آن را روشن کرده و از صحت عملکرد رادیاتور و درستی هواگیری آن اطمینان حاصل کرد. بدین منظور کافی است سوئیچ مربوط به رادیاتور را از روی پنل پکیج شوفاژ دیواری تان فشار دهید و منتظر گرم شدن رادیاتورها باشید. برای تنظیم درجه حرارت رادیاتور نیز می توانید طبق منوآل سیستم گرمایشی پکیج تان عمل کنید.
هواگیری رادیاتور
بدین منظور، در صورت استفاده از ولوم می توانید آن را به صورت ساعت گرد چرخانده و در دمای مورد نیاز و دلخواهتان فیکس کنید. البته در مورد پکیج های با پنل دیجیتال کار بسیار ساده تر نیز هست و کافی است با فشار دادن UP درجه حرارت رادیاتور را تا میزان دلخواهتان افزایش دهید.
نوشته چرایی و چگونگی هواگیری رایادتور ها اولین بار در ابزاره. پدیدار شد.
Source: http://www.abzareh.com/feed/