پتروشیمی ها به سوی کاهش خام فروشی گام بردارند

به گزارش نفت نیوز به نقل از تسنیم؛ عباس شعری مقدم با اشاره به این که خصوصی سازی در صنعت پتروشیمی بدرستی انجام نشده است گفت: در سالهای گذشته دولت در واگذاری واحدهای پتروشیمی بجای این که این واحدها را به اهلش واگذار کند، به فکر کسب درآمد بوده واحدهای پتروشیمی را از طریق مزایده به کسانی داده است که از دولت طلب داشتند.
معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران با انتقاد از واگذاری واحدهای پتروشیمی بابت رددیون دولت به طلبکاران تصریح کرد: این گونه واگذاریها که هرکس گرانتر سهام شرکتی را بخرد درست نیست، چرا که کسانی واحدهای تولیدی را می خرند که به صنعت به چشم پول، سرمایه و سودآوری نگاه می کنند و در صورتی که شرایط فراهم شود تجهیزات و زمین واحدها را نیز برای کسب پول و منفعت می فروشند.
وی با تاکید بر این که در واگذاری سهام شرکتهای دولتی باید اهلیت خریداران مورد توجه قرار بگیرد گفت: برگشت واحدهای واگذار شده به دولت امکانپذیر نیست؛ چرا که اتفاقی است که افتاد و دیگر نمی شود کاری انجام داد؛ بر این اساس باید دولت تمام دقت خود را بر این نکته استوار کند که از این به بعد اهلیت خریداران را مورد توجه قرار دهد.
معاون وزیر نفت افزود: به عنوان مثال در خصوص واگذاری شرکت پتروشیمی دماوند اعلام کردیم که به اهلیت خریدار توجه شود، اما دولت دوباره به مزایده و کسب درآمد فکر می کند، به هر حال امیدواریم این شرکت به دست نااهلش نیفتد.
شعری مقدم در خصوص قیمت خوراک پتروشیمی ها نیز گفت: نرخ ۱۳ سنتی خوراک قیمت مناسبی است و این قیمت باید به صورت فرمولی دراز مدت تعیین شود تا سرمایه گذاران تکلیف خود را برای ورود به این حوزه بدانند.
این مقام مسوول با بیان این که باید در کشور سازمانی مانند برنامه و بودجه عهده دار مسوولیت صنعت پتروشیمی و مسایل پیرامون آن باشد تصریح کرد: وظیفه شرکت ملی گاز، فروش گاز به بالاترین قیمت ممکن است و مسوولیتش توسعه صنعت پتروشیمی نیست، بنابراین باید سازمانی در کشور عهده دار مسوولین توسعه صنعت پتروشیمی شود.

پتروشیمی ها به سوی کاهش خام فروشی گام بردارند

شرکت های پتروشیمی با برنامه ریزی های بلند مدت به سوی کاهش خام فروشی و تولید محصول با ارزش افزوده بالا حرکت کنند.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در گفتگو با خبرنگار نیپنا اظهار کرد: صنعت پتروشیمی ایران با توجه به زیر ساختهای مطلوب می تواند در آینده به سوی تولید محصولات نهائی حرکت کرده و توسعه متوازن را رقم بزند.

عباس شعری مقدم افزود: برای رشد و توسعه صنعت پتروشیمی نیازمند عزم ملی هستیم و توسعه همزمان بخش پائین دستی در کنار صنایع بالادستی در این مسیر ضروری است.

وی ادامه داد: خوشبختانه برخی از مجتمع های پتروشیمی حرکت خوبی را برای احداث صنایع تکمیلی و مشارکت در طرح هائی که در زنجیره تولید هستند آغاز کرده اند و امید است که در آینده نزدیک زنجیره تولید را بطور کامل در صنعت پتروشیمی با هدف جلوگیری از خام فروشی شاهد باشیم.

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی تصریح کرد: از تمام سرمایه گذاران برای تکمیل زنجیره ارزش حمایت می کنیم.

وی با بیان این که در آینده دیگر نباید پلی اتیلن و پروپیلن خالص صادر شود و صنایع پائین دستی محصولات نهائی را باید به بازارهای داخلی و بین المللی بفرستند گفت: افزون بر بخش بالادستی صنعت پتروشیمی ، در بخش میان دستی و نیز صنایع تکمیلی پروژه های زیادی در کشور وجود دارند که با تامین مالی و حضور فعال بخش خصوصی می توانند زمینه را برای جلوگیری از خام فروشی و ایجاد ارزش افزوده بالا مهیا کنند.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی افزود: توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی همگام با اجرای اقتصاد مقاومتی می تواند یک راهبرد ارزشمند باشد.

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی در مورد تکمیل زنجیره ارزش در صنعت پتروشیمی گفت: باید صنایع پائین دستی را بهترمعرفی کنیم و انگیزه های لازم را برای بخش خصوصی فراهم کنیم تا این صنعت به دلیل سودآور بودن در نقاط مختلف کشور در مسیر توسعه قرار بگیرد.

وی افزود: شرکت ملی صنایع پتروشیمی آماده همکاری و تعامل با بخش خصوصی توانمند و فعال در حوزه صنایع پتروشیمی است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید