١٠٠ میلیون مترمکعب گاز در راه ورود به شبکه سراسری کشور

معاون وزیر نفت در امور مهندسی با اشاره به اولویت بندی و مهندسی ارزش درفازهای پارس جنوبی گفت: در روزهای آینده ٧ فاز پارس جنوبی به صورت همزمان افتتاح می‌شود که با راه‌اندازی این فازها بیش از ١٠٠ میلیون مترمکعب به تولید گاز کشور افزوده می‌شود.
به گزارش خبرنگار اعزامی شانا به شهرستان هشتگرد، سید عماد حسینی در مراسم رونمایی از پمپ کرایوجنیک، با بیان این که وزارت نفت با حمایت از ساخت داخل توانسته است پیچیده‌ترین پمپهای صنعتی دنیا را در کشور بومی سازی کند، تصریح کرد: این در حالی است که در گذشته ساده ترین پمپها را وارد می‌کردیم.

وی با تاکید بر این که زیرساختهای لازم برای بومی‌سازی تجهیزات و کالاهای مورد نیاز صنعت نفت در هشت سال گذشته ایجاد نشده بود، گفت: هم اکنون وزارت نفت به صورت شفاف فعالیتهایی همچون راه‌اندازی سامانه الکترونیکی کالا و امضای قرارداد ١٠ گروه کالایی را در برنامه دارد که امیدواریم این فعالیتها پایه‌گذار داخلی‌سازی در صنعت نفت شود.

جهش بزرگ در صنعت نفت با ساخت ١٠ گروه کالایی

معاون مهندسی وزیر نفت با بیان این که هم اکنون ساخت ١٠ گروه کالایی در مرحله انجام کارهای ابتدایی آغاز مناقصه است، گفت: با ساخت این کالاها جهشی بزرگ در حوزه ساخت داخل وزارت نفت رخ می دهد.

حسینی تصریح کرد: در بخشنامه‌های تازه وزارت نفت، بحثهای هزینه، حمل ونقل، ترخیص کالا از گمرک و رقابتی شدن کالاهای ساخت داخل گنجانده شده است؛ همچنین با تدوین شیوه نامه تازه در زمینه ساخت داخل امیدواریم بتوانیم بروکراسی اداری در این حوزه را کاهش دهیم.

معاون وزیر نفت با یادآوری راه اندازی آزمایشی سامانه الکترونیکی کالا گفت: امیدواریم تا پایان امسال این سامانه به صورت کامل اجرایی شود، به طوری که راه اندازی این سامانه مانع ورود کالاهای مشابه خارجی به صنعت نفت می شود.

حسینی با بیان این که هم اکنون فهرست مشترک (وندورلیست) واحد از سازندگان داخلی در سامانه الکترونیکی کالا وجود دارد، گفت: از سال آینده همه مناقصه های ساخت کالا و تجهیزات از طریق این فهرست مشترک انجام می شود.

معاون وزیر نفت حجم تجهیزات دوار در پروژه های صنعت نفت را ١۵ تا ٢٠ درصد اعلام کرد و گفت: امیدواریم با بومی سازی و انتقال فناوری به کشور در این زمینه به خودکفایی برسیم.

امیدواری به تقویت ظرفیتهای بخش خصوصی

وی با اشاره به رویه تعاملی وزارت نفت با بخش خصوصی، گفت: امیدواریم بتوانیم با تقویت و رفع نگرانیهای این بخش ظرفیتهای بالقوه بخش خصوصی را بالفعل کنیم.

معاون وزیر نفت با بیان این که ایران همواره در تاریخ ١٠٠ ساله صنعت نفت خود با نوسانهای شدید قیمت نفت روبرو بوده است، گفت: از فرصتهای ایجاد شده در این نوسانها باید استفاده کرد، به عنوان مثال در هشت سال گذشته که قیمت نفت به بیش از ١٠٠ دلار رسیده بود ایران می بایست تولید نفت خود را افزایش می داد این درحالی است که این مهم محقق نشد.

وی تاکید کرد: از نظر وزارت نفت اداره کشور باقیمت نفت کمتر از ارقام کنونی نیز امکان دارد و هم اکنون برنامه ریزی در کل کشور براساس اقتصاد مقاومتی در حال انجام است.

حسینی با اشاره به کاربرد استفاده از پمپهای کرایوجنیک در فازهای پارس جنوبی گفت: هم اکنون نخستین محموله از این پمپپها در حال نصب در فازهای ١٧ و ١٨ پارس جنوبی بوده و قرارداد ارسال آنها به فاز ١۴ نیز منعقد شده است، با کاربرد این پمپها میلیونها دلار صرفه جویی ارزی در حوزه پارس جنوبی شکل می گیرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید