واحد پنجم شیرین سازی گاز فاز ۱۲ راه اندازی شد

ردیف سوم(واحد پنجم شیرین سازی گاز فاز ۱۲) پالایشگاه فاز ١٢ میدان پارس جنوبی امروز با گاز ترش و خشک خط لوله پنجم سراسری کشور تست و راه اندازی شد.
مجری طرح توسعه فاز ١٢ میدان گازی پارس جنوبی از دریافت روزانه ۵٠٠ میلیون فوت مکعب گاز از خط لوله پنجم سراسری کشور در این فاز خبر داد و افزود: ظرفیت این خط لوله انشعابی از خط لوله پنجم یک میلیارد فوت مکعب است که در صورت نیاز از آن بهره خواهیم برد.

رسول فلاح نژاد گفت: گاز دریافتی از خط لوله پنجم سراسری کشور پس از فرآورش در پالایشگاه فاز ١٢ برای مصرف به خطوط سراسری گاز تزریق می شود.

هم اکنون سکوی A فاز ١٢ میدان گازی پارس جنوبی با ظرفیت روزانه ٢۵ میلیون متر در مدار تولید بوده و سکوهای B و C این فاز مراحل نهایی پیش راه اندازی را طی می کنند، بر اساس برنامه ریزی این دو سکو تا اواخر آذر ماه امسال وارد مدار تولید خواهند شد.

با بهره برداری کامل از فاز ١٢ روزانه سه میلیارد فوت مکعب گاز ترش (معادل ۶۵ میلیون مترمکعب گاز شیرین) به شبکه سراسری تزریق خواهد شد. فاز ١٢ پارس جنوبی از نظر حجم کار، میزان سرمایه گذاری و تولید بزرگترین فاز منطقه گازی و نفتی پارس جنوبی است و شرکت پتروپارس مسئولیت ساخت و راه اندازی این فاز را برعهده دارد.

میدان گازی پارس جنوبی، یکی از بزرگترین منابع گازی جهان است که روی خط مرزی مشترک ایران و قطر در عمق حدود ٣٠٠٠ متری زیر کف خلیج فارس و در ١٠۵ کیلومتری سواحل ایران قرار دارد و یکی از اصلی ترین منابع انرژی کشور به شمار می رود.

مصرف روزانه ١۵ هزار متر مکعب آب، ١٠٠ مگاوات برق، پردازش ٣٢ هزار سیگنال فرآیندی، وجود سازه های فلزی، تجهیزات، سه میلیون اینچ قطر لوله، هزار و ٢٠٠ کیلومتر کابل کشی و ۴٠٠ هزار تن بتن ریزی از جمله ویژگیهای فاز ١٢ است.

بر پایه این گزارش، پیمانکار اصلی طرح توسعه فاز ١٢ پارس جنوبی، شرکت پتروپارس و محل احداث تاسیسات خشکی طرح، سایت ٢ در تمبک (به فاصله ٧٠ کیلومتری عسلویه) است؛ افزون بر توسعه میدان و احداث واحدهای پالایشی، آماده سازی و اجرای اسکله خدماتی برای کل سایت نیز پیش بینی شده است.

منبع : نفت و گاز پارس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید