شیر فلکه صنعتی

نقش اتوماسیون در صرفه جویی انرژی

اتوماسیون یکی از دستاوردهای بزرگ و مهم فناوری بوده که به نوبه خود نقش حائز اهمیتی در پیشرفت فناوری های نوین ایفا نموده است. در جهان امروز، اتوماسیون عرصه های مختلفی را تحت پوشش قرار می دهد. زندگی در خانه ها، رفت و آمد، ارتباطات، کار و پیشه و خلاصه بسیاری از بخش های زندگی انفرادی و اجتماعی انسان، تحت تأثیر اتوماسیون است. ایمنی، سهولت کار، آسایش و توسعه یافتگی نیروی انسانی، از دستاوردهای مفید اتوماسیون بوده اند. در دهه های اخیر، عرصه محیط زیست و منابع تجدید ناپذیر نیز از نفوذ اتوماسیون به دور نمانده است. صرفه جویی در مصرف انرژی، به عنوان یکی از اهداف مهم و ضروری اتوماسیون تلقی می شود. ژان ژاک روسو در اهمیت موضوع گفته است: « صرفه جویی خود یک نوع درآمد است».

نقش انسان در مصرف نامطلوب انرژی

انسان به طور مستقیم و یا غیرمستقیم در مصرف نامطلوب و بی رویه انرژی تأثیر دارد. این اثر می تواند به طور آگاهانه و یا ناآگاهانه باشد، ولی در هر حال عامل مهمی در این زمینه است. انسان در شرایط مصرف گرایی، به استفاده بیش از حد از اشیای پیرامون خود تمایل دارد و گاهی بدون اندیشیدن به سرانجام منابع در اختیار خود و اغلب بدون تفکر در خصوص عواقب استفاده بیش از اندازه، آنها را مصرف می کند. انرژی و منابع آن یکی از مواهبی است که از گزند مصرف گرایی انسان به دور نبوده است. امروزه منابع انرژی سهل الوصول و تجدید ناپذیر رو به اتمام گذاشته اند. از سوی دیگر، مصرف بی رویه آنها زیان هایی را متوجه محیط زیست ساخته است. به همین دلیل در دهه های اخیر، زنگ خطر این مصرف گرایی به صدا درآمد تا جایی که بحث انرژی و محیط زیست به مهمترین دغدغه بشریت تبدیل شده است.

اما شرایطی نیز وجود دارد که باعث مصرف نامطلوب انرژی به طور ناآگاهانه و غیرمستقیم می شود. در واقع، در کنار کنترل عوامل مستقیم و آگاهانه و پیگیری آن، باید تلاش هایی نیز در زمینه حذف عوامل ناآگاهانه، به طور جدی انجام گیرد. از یاد نبریم که سرمنشأی تمام این عوامل به خود انسان بر می گردد و در واقع، برخی از ضعف های انسان باعث بروز چنین عواملی می شود.

در صنعت امروز جهان (و حتی در زندگی روزمره)، فناوری های پیشرفته ای برای انجام وظایف پیچیده به کار گرفته می شوند. این پیچیدگی ها سبب شده اند که شاخص های گوناگون و متعددی در رویه های کنترل سیستم ها دخیل باشند تا جایی که نظارت انسانی توانایی بررسی و هدایت آنها را ندارد. در واقع، ضعف هایی مانند دقت پایین، سرعت کم، خستگی پذیری و عواملی از این دست، قدرت انسان را برای شاخص های متنوع، محدود ساخته است. از طرفی، کارهای سخت و تکراری، علاوه بر اینکه مورد قبول انسان توسعه یافته نیست، عاملی در تقویت ضعف های او نیز به شمار می رود.

با توجه به کاستی ها و ضعف های مذکور، کنترل بهینه یک سیستم مصرف کننده انرژی از توان انسان خارج است. در واقع، در شرایط و زمان های خاصی لازم است تا مصرف انرژی سیستم، قطع شده و یا به حداقل ممکن برسد. در چنین حالاتی، نظارت بر سیستم با در نظر گرفتن نیازهای کنترلی آن، احتیاج به روش های نوینی بدون دخالت انسان دارد.

نقش اتوماسیون

اتوماسیون می تواند در بسیاری از روندهای کنترلی به کار برده شود. نظارت، اندازه گیری و جمع آوری اطلاعات و از همه مهمتر، کنترل یک سیستم یا فرایند، از جمله فعالیت هایی هستند که به نحو احسن از عهده روش ها و عناصر اتوماسیون برمی آیند. در یک رویه کنترلی، اطلاعات کار توسط عناصر اتوماسیون مانند حس کننده ها و مبدل ها جمع آوری می شوند. کنترل کننده اتوماتیک با تکیه بر برنامه از پیش تعیین شده، اطلاعات را پردازش می کند و در نهایت، اجزای عمل کننده، فرامین دریافت شده از کنترل کننده را به فعالیت اجرایی تبدیل می نمایند. به کمک اتوماسیون، تمام این مراحل در سریعترین مدت و با بیشترین دقت انجام می گیرند و فاصله زمانی بین مشاهده شرایط کار تا انجام تغییرات به حداقل ممکن می رسد. در این بین اگر منطق کنترل، به طور مناسب و بهینه طراحی شده باشد، بهینه ترین نتایج از بیشترین داده ها حاصل خواهد آمد. همان گونه که مشاهده می شود، اگر این رویه کنترل به طور دائمی انجام گیرد، بسیاری از زمان های مصرف نامطلوب انرژی حذف شده و یا به حداقل می رسد. ضمن اینکه در صورت استفاده از انسان برای این قبیل کارهای تکراری و خسته کننده، اثر روانی آن امکان خطای انسانی را افزایش می دهد.

مثال های فراوانی در زمینه مزایای اتوماسیون در حذف عوامل مؤثر بر مصرف نامطلوب انرژی وجود دارد. نظارت بر دمای یک دیگ بخار، گیربکس اتوماتیک یک خودرو، کنترل روشنایی معابر یک شهر متناسب با میزان نور موجود، فرایند های پتروشیمی و مانند آن، از نمونه های متداول این موضوع هستند. به عنوان نمونه، الکتروموتور سه فاز یکی از پرمصرف ترین عناصری است که در کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد و عامل اصلی مصرف انرژی الکتریکی است. معمولاً این موتورها در ساعات زیادی از شبانه روز مشغول کار هستند. بنابراین کنترل مصرف انرژی این عناصر الکتریکی، تأثیر به سزایی در صرفه جویی انرژی دارد. امروزه تابلوهای هوشمند می توانند به کمک روش های خودکار، صرفه جویی های قابل ملاحظه ای (۵% تا ۵۰%) را در مصرف انرژی این موتورها به وجود آورند. از یاد نبردیم چنین کنترل هایی بدون استفاده از اتوماسیون امکان پذیر نیست.

نتیجه

اتوماسیون توانسته بسیاری از مشکلات ناشی از صنعتی شدن و زندگی ماشینی را برطرف کند؛ کارهای سخت و تکراری را به حداقل برساند؛ هزینه ها و آلودگی های حاصل از مصرف نامطلوب انرژی را تحت کنترل درآورد و خلاصه مزایای فراوانی که از حوصله این مقاله خارج است. آلبرت آینشتاین در مورد اتوماسیون گفته است:« هر گاه ما با امید به شکل اشیای آینده بنگریم، می توانیم اتوماسیون را همچون بزرگترین موهبتی که بشر تاکنون شناخته است، در نظر آوریم».

یک نکته را در انتها باید مد نظر قرار داد: استفاده از اتوماسیون باید متناسب با کاربرد مورد نظر انجام گیرد. باید تمام شرایط را در هنگام انتخاب روش و عناصر اتوماسیون به حساب آورد. گاهی پیش می آید که به کارگیری بیش از اندازه روش های اتوماتیک، خود عاملی در افزایش مصرف انرژی است. بنابراین خوب است در استفاده از اتوماسیون حالت بهینه را در نظر بگیریم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید