شیر های گیوتینی و یا چاقویی مربعی را یکی از کم کاربردترین شیر هایی هستند که در صنایع مورد استفاده قرار می گیرند. اما مسلما بر روی کانال هی آبرسانی بهترین گزینه به شمار می روند. ساختار ساده ای دارند و باز و بسته شدن آنها خیلی نیاز به قدرت ندارد اما برای موتور سوار کردن و اتوماتیک کردن و خلاصه فرمان پذیر کردن این شیر ها از راه دور خیلی هم کار ساده ای در پیش ندارید.

عملگر شیر گیوتینی مربعی

اما ساختار عملگر این شیر ها نیز مانند سایر شیر پروانه ای ها می تواند هم دستی باشد و هم از عملگر های پنوماتیک و برقی استفاده کند. به هر حال این دسته از شیر ها را می توان با آلیاژ های مختلفی یافت. این شیر ها را بیش از هر مدل دیگری البته می توان به همان شکل دستی یافت حالتی که مکانیکی باز و بسته می شود هم ارزان تر است و هم بیش از بقیه یافت می شوند، البته همیشه این امکان وجود دارد که با استفاده از جک های پنوماتیکی و یا اکچویتور پنوماتیکی و برقی آنها را باز و بسته کرد و این عملگر ها را روی آن ها نصب کرد.

ساختار شیر گیوتینی مربعی

این شیر ها عملا ساختار ساده ای دارند و نیاز به توضیح آنچنانی نیست یک دروازه گیوتینی که از بالا بر روی یک جداره فلزی که توسط عایق پوشانده شده است سر می خورد. کاربرد این دسته شیر ها هم کاملا واضح است و بر روی کانال های آب و فاضلاب روباز و یا بعد از منهول ها نصب می شوند. البته این شیر ها بر روی برخی مخازن و سیلو ها هم نصب می شوند به خصوص که آنها مواد جامعی با ذرات ریز و درشت و یا حتی پودری شکل داشته باشند.

نام های که به این شیر اطلاق می شود:

  • شیر گیوتینی مربعی
  • شیر کانال
  • شیر دروازه از بالا
  • شیر سرسره ای
  • slide valve
  • squre valve
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید