شیرتوپی یا بال ولو

شیر توپی یا همان بال ولو پرکاربرد ترین نوع شیر صنعتی است که همیشه بسیار پر فروش بوده است و به دلیل تنوع تولید کنندگان ایرانی و خارجی مارک ها و قیمت های مختلفی از این شیر همین طور سایز های مختلفی وجود دارد. شیر توپی کاربرد های بسیاری از صنایع آب و فاضلاب و گازی تا صنایع دارو سازی دارد و به دلیل داشتن چنین گستره ای از آلیاژ های مختلفی نیز تولید می شود به طور مثال این شیر از برنج، فولاد، استیل، چدن نشکن، و پلیمر ساخته می شود. همین طور محرک های این شیر ها بسته به سایز و استفاده از انواع دستی ساده، دستی گیربکسی، پنوماتیک و هیدرولیک تولید می شوند. این شیر ها توان تحمل فشار بالایی دارند و برخی انواع آنها می تواند تا ۱۰۰۰بار فشار را تحمل نماید. معمولا از این شیر ها در خطوطی استفاده می شود که نیاز است شیر به حالت کاملا باز و یا کاملا بسته قرار گیرد.
در بیشتر آنها عمل کردن شیر در حالتی روی میدهد که دسته شیر تا ۹۰ درجه بچرخد. برخی از Ball valve ها دارای عملگرهایی هستند که بصورت دنده خورشیدی کار میکنند. این نوع از دنده ها به شیر اجازه میدهند که از دستـه کوچکتری استفاده کنند ولی نیروی حاصله از آنها به اندازه یک شیر بزرگ میباشد. از شیر توپی برای کنترل جریان در زمانی که سیال فقط گاز باشد میتوان استفاده کرد.مسیر ورود سیال به دو صورت امکان پذیر است. نخست آنکه بصورت کاهش در سطح مقطع که یک ارفیس Orifice داریم که حفره روی گوی، کمتر از ورودی و خروجی شیر میباشد.دوم آنکه بصورت مسیر کاملا” باز که حفره روی گوی به اندازه قطر ورودی و خروجی شیر است.

مزایای استفاده از شیر توپی

از مزابای مهم جهت استفاده از این نوع ولو ها ، عمل کردن در نسبت یک به چهارم بسته بودن و باز بودن مجرای توپی ، یکپارچه بودن قطعات آن و عدم نیاز به روانکاری، عمل کردن سریع در باز و بسته شدن ، وزن کم ،ساختمان فشرده ،نصب و بهره برداری آسان، تغییر سریع جهت جریان، گشتاور پایین مورد نیاز جهت باز و بسته کردن و در نهایت ، قیمت پایین تر نسبت به سایر شیر هاست.

محصولی متناسب با انتخاب شما یافت نشد