دامنه کاربرد فلومتر گردابه ای

این دستگاه ها به دلیل متد اندازه گیری خاصشان می توانند انواع سیال با شرایط مختلف را اندازه گیری کنند، این دستگاه ها برای سیالی با حالت گازی، مایع و در مواردی دوفاز کاربرد دارند. می توان از آنها برای اندازه گیری گازهای تک عنصری مانند نیتروژن و هیدروژن و یا گاز های ترکیبی مانند هوا استفاده کرد و یا اینکه در مایعات با رسانایی پایین یا خورندگی را توسط آنها اندازه گیری نمود. این فلومتر برای اندازه گیری بخار نیز مناسب است و در مقابل دمای بالا مقاومت خوبی دارد، این در حالی است که شاید برای سایر متد های اندازه گیری دما در سیالات گازی باعث افت دقت شود.

جنس بدنه داخلی این دستگاه ها و همین طور مانع وسط آنها معمولا از استیل یا فولاد آب کاری شده است اما می توان برای سیالات با خورندگی بالا از عایق های تفلون سفید هم استفاده کرد، اما به طور کلی از آنجایی که این متد برای سیالات با گرده و مواد معلق مناسب نیستند، کمتر تولید کننده ای از عایق های تفلون سفید و مشکی برای بدنه داخلی این دستگاه استفاده می کند. همین طور شاید به صرفه نباشد برای سیالاتی با حالت اسیدی که اغلب رسانایی بالا دارند از این فلومتر ها استفاده کرد و بهتر است از فلومتر های مگنتیک استفاده شود.

از این دستگاه ها برای اندازه گیری سیالات پایه نفتی و اصولا سیالاتی که هدایت الکتریکی پایینی دارند استفاده می شود. از جمله این سیالات می توان به نفت، تینر، روغن اشاره کرد البته متدالتراسونیک نیز در مورد این سیالات پیشنهاد می شود که شاید از نظر قیمت کمی بالاتر باشد.

فلومتر ورتکس

در این سیستم اندازه گیری دبی هنگامی که سیال به یک جسم ثابت به عنوان مانع برخورد می کند تفکیک شده و از اطراف مانع به سمت پایین جریان عبور می کند.در اثر این برخورد و جدا سازی در یک سو افزایش فشار و کاهش سرعت و در طرف دیگر دقیقا برعکس این موضوع یعنی کاهش فشار و افزایش سرعت اتفاق می افتد که این امر باعث پدیدار شدن گرداب می شود. محاسبه فرکانس تولید شده در دو روی این گردابه میزان سرعت عبور جریان را خواهد داد.

یک فلومتر ورتکس یا همان گردابی در اندازه گیری جریان هایی از قبیل مایعات صاف و تمیز با ویسکوزیته پایین، گاز و بخار کاربرد دارد. از مزایای این نوع فلومتر ها دقت و رنج پذیری آنهاست اما این فلومتر ها یک عیب بزرگ هم دارند و آن اینکه لرزش بر روی آنها بسیار تاثیر می گذارد این تنهش ها ممکن است بر اثر لرزش یا نویز در لوله ها به وجود آید. به نظر می آید عاملی مانند تکرار پذیری در این دستگاه یک فاکتور مهم نباشد و سیال عبوری می تواند در لحظه های مختلف دبی متفاوت و یا تغییر دمایی متفاوتی داشته باشد.

محصولی متناسب با انتخاب شما یافت نشد