محاسبه دبی جرمی توسط فلومتر کوریولیس

محاسبه جریان جرمی همواره یک چالش بوده است اما سه روش موثر برای این کار وجود دارد، اول اینکه از فلومتر های معمول استفاده کنیم و با استفاده از پردازشگر های مختلف و دریافت اطلاعاتی در مورد فشار، دما و ممنتوم، محاسباتی برای بدست آوردن جرم انجام دهیم که البته به دلیل حضور تعداد بیشتر ابزار قیمت و دقت محاسبات پایین خواهد آمد. روش دیگر استفاده از فلومتر های حرارتی است که جریان جرمی را با اندازه گیری اختلاف حرارت بین دو نقطه لوله اندازه گیری می کند.

اما بهترین روش استفاده از فلومتر های کورولیس است. نخستین فلومتر جرمی کوریولیس در سال ۱۹۷۲ به بازار آمد. اما تا امروز نسل های متفاوتی با دقت های فوق العاده بالا و در کاربرد های گسترده ای مانند مایعات، دوغاب و گاز وارد بازار شده اند.

این دستگاه با تغییر ویژگی های مایع مانند ویسکوزیته، فشار، دما و دانسیته تغییر نخواهد کرد. علاوه بر اندازه گیری جریان جرمی، این فلومتر قادر به اندازه گیری موارد دیگری مستقل از جریان جرمی، دانسیته و دما است و هزینه آن هم با توجه به کل هزینه نصب، تعمیر و نگه داری و قابلیت خروجی حقیق بسیار مناسب است.

کاربرد و معایب فلومتر جرمی

از معایب این فلومتر ها هزینه های اولیه بالا، محدودیت سایز تا ۶ اینچ، دمای حداکثر۲۰۰ درجه سانتی گراد، افت فشار بالا، حساسیت به لرزش است. همین طور تیوب این فلومتر باید همواره پر نگه داری شود چون در صورتی که تا نیمه پر شده باشد اندازه گیری ممکن نخواهد بود. همین طور به دلیل باریک بودن لوله های این نوع فلومتر ساییدگی بر روی این لوله ها بسیار تاثیر گزار می باشد.

از موارد کاربرد ای فلومتر ها می توان در اندازه گیری جریان جرمی در مایعات، گاز ها، بخار بالای نقطه شبنم مثلا بخار سوپرهیت، و در مورد دوغاب ها یا سوسپانسیون که مواد معلقی که از ترکیب مایع و جامد و یا مایع و مایع به وجود می آیند، استفاده می شود. همین طور نمی توان برای اندازه گیری جامد و گاز، مایع و گاز، گاز و مایع(بخار اشباع)  استفاده کرد.

در بین تولید کنندگان فلومتر کوریولیس از برند های مشهور مانند Micro Motion، Endress Hauser، Siemense اشاره کرد که از کیفیت بالایی برخوردار هستند، این متد تنها متد اندازه گیری جرمی یک سیال است که در این رنج گسترده تولید می شود و سایر متد هایی که تا امروز برای خروجی جرمی طراحی شده اند هیچ گاه با اقبال مشابه روبرو نبوده اند.