فلومتر التراسونیک

دو نوع عمده سیستم اندازه گیر در فلومتر های التراسونیک به کار برده می شود که هر دوی آنها به نتیجه ای یکسان ختم میشوند اما تفاوت در متد محاسباتی آنهاست.فلومترهای التراسونیک به دو قسم داپلری و زمان انتقال می باشند.

نوع اول التراسونیک داپلری می باشد که توسط سنسور های التراسونیک امواجی به داخل لوله ارسال می شود و اختلاف فرکانس ارسال شده با فرکانس برگشتی حاصل از برخورد این امواج با مواد معلق داخل سیال اندازه گیری میشود. با اندازه گرفتن این اختلاف فرکانس میزان دبی سیال به دست می آید. این نوع فلومتر برای سیالاتی که میزان کافی ذرات معلق و حباب دارند استفاده می شود. همین طور می توان آنها را به صورت گیره ای Clamp-On بر روی لوله و بدون تماس مستقیم با سیال نصب کرد.

نوع دوم معروف به زمان گذر با ارسال امواج التراسونیک به داخل لوله و محاسبه اختلاف زمان ارسال و دریافت سیگنال میزان دبی را محاسبه می کند. در قطر ثابت لوله این اختلاف زمان تابعی از سرعت و دبی سیال است. بر خلاف نوع داپلر سیال باید عاری از ذرات معلق و حباب باشد.

فلومتر های التراسونیک زمانی که سیال خاصیت رسانایی پایینی دارد نیز مورد استفاده قرار می گیرند، این سیالات معمولا درجه کانداکتیو زیر ۵۰ میکروزیمنس دارند و توسط فلومتر های مگنتیک معمولی اندازه گیری نمی شوند، این سیالات معمولا پایه نفتی هستند؛ مانند بنزین، گازوئیل، تینر، رزین ها و چسب ها.

در مورد فلومتر های التراسونیک باید به جز دقت اندازه گیری، تکرار پذیری را نیز در هنگام خرید در نظر بگیرید مخصوصا اگر سیال شما در دوره های متوالی زمانی دبی مختلفی پیدا می کند، مثلا به واسطه یک پمپ یا عملگر مکانیکی سرعت عبور سیال تغییر می کند.

فلومتر کانال باز التراسونیک

برای کانال های باز که سطح ثابت و استوانه ای لوله را ندارد از این متد اندازه گیری استفاده می شود. این کانال ها را به طور عمده می توان به دو دسته کانال های پارشال -partial  و غیر پارشال  -non-partial تقسیم کرد، منظور از کانال پارشال همان شکل ثابت هندسی کانال در محل نصب فلومتر است، معمول است که کانال های ساخته شده به صورت یک ذوزنقه و یا مستطیل هستند و به اندازه ای مشخص از نظر ارتفاع و عرض ساخته می شوند حتی اگر سرتاسر کانال به این حالت نباشد برای اندازه گیری جریان قسمتی از این کانال را به اشکال ذکر شده توسط بتن ریزی تبدیل می کنند.

در مورد جریان هایی که امکان چنین کاری وجود نداشته باشد مانند رودخانه ها و یا محیط های غیر قابل دسترسی داستان کاملا متفاوت است زیرا این دسته از فلومتر ها باید به گونه ای انتخاب شوند که علاوه بر اندازه گیری سرعت جریان توسط سنسور جداگانه اندازه عمق سیال در لحظه عبور را نیز اندازه گیری کنند

محصولی متناسب با انتخاب شما یافت نشد