فاز ١٧ و ١٨ پارس جنوبی در آستانه تولید گاز شیرین قرار گرفت

هم اکنون شمارش معکوس برای راه‌اندازی نخستین ردیف شیرین سازی گاز پالایشگاه فاز ١٧ و ١٨ میدان مشترک پارس جنوبی آغاز شده است.
با توجه به آمادگی تاسیسات موجود در نخستین ردیف شیرین سازی پالایشگاه فاز ١٧ و ١٨ پارس جنوبی، گاز ترش و خشک فازهای ۶ تا ٨ این میدان وارد سایت این پالایشگاه شده است.

بیش از ٢ روز است که گاز ترش فازهای ۶ تا ٨ میدان پارس جنوبی وارد سایت پالایشگاه فاز ١٧ و ١٨ شده و به سمت مشعل هدایت می‌شود، هم اکنون مشکلات و موانع موجود در دستگاهها و تجهیزات موجود در این پالایشگاه در حال رفع بوده تا در آینده نزدیک گاز شیرین شده به شبکه سراسری کشور تزریق شود.

بر اساس اعلام شرکت نفت و گاز پارس، حداکثر تا دو هفته آینده شاهد راه‌اندازی نخستین ردیف شیرین سازی پالایشگاه فاز ١٧ و ١٨ میدان گازی پارس جنوبی با ظرفیت روزانه ١٠ میلیون متر مکعب خواهیم بود.

تعهد فاز ١٧ و ١٨ پارس جنوبی تا پیش از آغاز فصل زمستان تولید ١٢,۵ میلیون متر مکعب گاز است، اما تلاش می شود تا پایان امسال این میزان از ٢۵ میلیون متر مکعب فراتر رود.

همچنین پیشرفت کلی این فاز ٩۶ درصد بوده، هم اکنون پیشرفت ساخت پالایشگاه، حفاری چاههای گازی سکوهای اصلی، خط لوله و دو سکوی اصلی این فاز به ترتیب ٩٢,۵، ١٠٠، ١٠٠ و ١٠٠ است؛ ضمن آن که ساخت سکوهای اقماری و چاههای آنها پیشرفت ۶١ درصدی دارند.

اجرای ٢,۵ میلیون اینچ قطر خط لوله ، ٣۵ هزار متر مربع ساختمان غیر صنعتی، ۵٠ هزار تن سازه فلزی و ۶ هزار کیلومتر کابل کشی و ابزار دقیق از جمله کارهای صورت گرفته در فازهای ١٧ و ١٨ است. در عین حال ٩٠ درصد از کارهای مهندسی ، ١٠٠ درصد کارهای اجرایی و ۵٠ درصد از متریال به کار رفته در این فاز از سوی شرکتها و پیمانکاران داخلی صورت گرفته است.

اجرای پروژه فازهای ١٧ و ١٨ با هدف تولید روزانه ۵٠ میلیون متر مکعب گاز، ٨٠ هزار بشکه میعانات گازی و ۴٠٠ تن گوگرد از سال ٨۶ آغاز شد؛ در سال ٩١ این پروژه ملی در فهرست طرحهای مهرماندگار دولت وقت قرار گرفت تا با متمرکز شدن فعالیتها و تخصیص منابع مالی تا پایان دولت دهم (مرداد ٩٢) به بهره برداری برسد، اما این مهم محقق نشد.

در دولت یازدهم با اولویت بندی فازهای در حال توسعه پارس جنوبی، فازهای ١٧ و ١٨ این میدان در میان فازهای اولویت نخست برای توسعه قرار گرفت.

فازهای ١٧ و ١٨ پارس جنوبی بوسیله کنسرسیومی متشکل از سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) با سهم ۴٨ درصد بعنوان رهبر کنسرسیوم، شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت (OIEC) با سهم ٣١ درصد و شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی (IOEC) بعنوان پیمانکار بخش دریا با سهم ٢١درصد در دست اجراست.

 

منبع : نفت پارس

 

برخی لینک های داخلی وب سایت های ما

لوله و اتصالات

شیر فلکه های صنعتی

لوله های آذین

پوش فیت فاضلابی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید