شیر فلکه صنعتی

جریان سنج الکترومغناطیسی – Electromagnetic Flowmeter

اساس کار سیستم دبی سنج های مغناطیسی مبتنی بر قانون القای مغناطیسی فارادی است که بیانگر آن است که هرگاه رسانایی در یک میدان مغناطیسی حرکت کند در آن ولتاژ جریان القاء می شود.

Faraday’s Law : E = KBDV

مقدار ولتاژ القایی، مستقیماً متناسب با سرعت رسانا ، V ، پهنای رسانا ، D ، و قدرت میدان مغتاطیسی ، B ، می باشد . شکل ۸ رابطه بین اجزاء فیزیکی دبی سنج مغناطیسی و قانون فارادی را بیان می کند . هنگامی که مایع رسانا از میدان مغناطیسی با سرعت V عبور می کند الکترود ها ولتاژ القایی را دریافت می کنند . پهنای رسانا به فاصله بین الکترود ها بستگی دارد (بدنه ایزوله از اتصال کوتاه با دیواره جلوگیری می کند ) ، تنها متغیر این وسیله سرعت مایع رسانا است و به دلیل آن که قدرت میدان مغناطیسی و فواصل الکترود ها ثابت نگه داشته شده است ولتاژ خروجی ، E  ، مستقیماً با سرعت متناسب است.

این دبی سنج هیچ گونه قطعه متحرکی ندارد و انسدادی در برابر جریان سیال ایجاد نمی کند و به دلیل آنکه نیازی به دانسیته و ویسکوزیته سیال برای اندازه گیری ندارد برای سنجش دبی دوغاب ها،مایعات خورنده مناسب می باشد. با وجود عدم افت فشار در آنها (به دلیل عدم وجود مانع بر سر راه جریان) برای گاز ها مناسب نمی باشد.سیال در این نوع اندازه گیری باید حداقل رسانایی الکتریسیته را که وابسته به سازنده دبی سنج است را داشته باشد. سیال مورد استفاده باید رسانای الکتریسیته و غیر مغناطیسی باشد.

به طور کل موارد استفاده از این نوع دبی سنج برای سنجش دبی شامل سیالات آبکی ، مایعات رسانا ، دوغاب ها و مایعات خورنده می باشد و به طور گسترده در صنایع غذایی و آشامیدنی و خمیر و کاغذ سازی به کاربرده می شود. از مواردی که می توان از این دبی سنج ها استفاده کرد سیالات نفتی ، گازها، هوای متراکم و … می باشند . از مشخصه های دیگر این دبی سنج ، گران قیمت بودن و سختی نصب آن می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید