تعمیر کولر آبی در آغاز فصل گرما برای افزایش راندمان و عمر مفید دستگاه

گرمای هوا به ویژه در مناطق گرم و خشک کشور می تواند در بعضی از روزهای تابستان طاقت فرسا باشد. به همین خاطر وقتی در شهرهای با آب و هوای خشک میچرخید روی تمام پشت بام های ساختمان ها کولرهای آبی رنگ آبی را می بینید. این کولرها به دلیل قیمت زیاد و سازگاری فوق العاده ای که با محیط های خشک دارند به عنوان پرمصرف ترین سیستم های سرمایشی در ایران شناخته می شوند. بالغ بر ۸۰ درصد از خنک کننده های مورد استفاده در کشور کولرهای آبی هستند. کولرهای آبی علاوه بر قیمت خرید ارزان تر نسبت به سیستم های تهویه مطبوع، هزینه های عملکردی، مصرف انرژی و حتی هزینه های تعمیراتی کمتری نیز دارند. تعمیر کولر آبی می تواند با استفاده از چند ابزار مختصر و بر اساس چندین دستورالعمل مشخص صورت گیرد.
تعمیر کولر آبی
هرچند که بهتر است تعمیر کولر آبی را در صورت خرابی آن به یک تعمیرکار حرفه ای بسپارید، ولی به صورت فصلی نیز با شروع فصل گرما لازم است سرویس و تعمیر کولر آبی تان را جدید بگیرید. ضریب فرسایش برخی از قطعات و اجزای کولرهای آبی بالاست و به صورت دوره ای نیاز به تعمیر و سرویس کاری دارند. چه بسا در صورت عدم رسیدگی به این امر، مصرف انرژی سیستم بالا رفته، راندمان ان افت کند و هزینه هایی گزاف را متحمل شوید.
پس برای اینکه در آخر برج با فیش های آب و برق عجیب و غریب مواجه نشوید، یا برای گرمایش بیشتر مجبور نشوید خودتان را به دریچه کولر بچسانید! با مقاله امروز ابزاره، با موضوع تعمیر کولر آبی همراه باشید.
مبانی تعمیر کولر آبی
تعمیر کولر آبی
اولین چیزی که برای تعمیرات کولر آبی لازم است آشنایی با اجزای کولرهای آبی است. این اجزا شامل سه دسته زیر می شوند:
۱) اجزای الکترومکانیکی
که شامل الکترموتور (Electromotor) یا فن (Fan/Blower) دستگاه و واتر پمپ (Water Pump) آن می شود. این سیستم ها با استفاده از جریان الکتریکی دریافتی، جریان های هوا و آب را در سیستم به گردش در می آورند.
تعمیر کولر آبی
۲) اجزای الکتریکی
اجزای الکترویکی همان سیستم کنترلی دستگاه هستند که شامل کلید کولر آبی و خازن های راه اندازه و ترمینال و … می شود.
۳) اجزای مکانیکی
که همان تسمه ها، پولی، شناور یا فلوتر و … می شود.
تعمیر کولر آبی
۴) و اجزای ثابت
که عبارت است از واسط های تبخیری، بدنه یا استراکچر سیستم کولر آبی، اتصالات، شبکه سیستم آبرسانی، لوله و …
مورد دیگری که لازم است برای تعمیر کولر آبی تان داشته باشید، برخی ابزارها و کاتالوگ سیستم است. برای مثال، مدار الکتریکی کولر آبی شما در کاتالوگ آن آمده و می تواند کمک کننده باشد. همچنین، برای انجام تعمیرات مانند هر سیستم دیگری نیاز به تجهیزات و ایزارهایی نظیر فازمتر، پیچ گوشتی ها، برخی شوینده ها برای تمیزکاری واسط تبخیری و … خواهید داشت که باید در دسترستان باشد تا در سرویس های سالانه از آن ها استفاده کنید.
رعایت نکات ایمنی، از اصول اساسی تعمیر کولر آبی
تعمیر کولر آبی
با توجه به اینکه کولرهای آبی با استفاده از آب و جریان الکتریکی کار می کنند، هنگام شروع به تعمیر و سرویس باید نکات ایمنی را کاملا رعایت کنید تا خدایی نکرده دچار برق گرفتگی یا آسیب نشوید. بدین منظور قبل از هر اقدامی کولر را خاموش کنید. اگر کولرتان دارای فیوز جداگانه است آن را قطع کنید. در غیر این صورت با فازمتر یا دست زدن به پشت کولر از عدم وجود برق در آن اطمینان حاصل کنید.
به علاوه، دریچه های خروجی کولر آبی در ساختمان را باز بگذارید تا در صورت اتمام تعمیر و امتحان سیستم به موتور فشاری وارد نشود.
سرویس و تعمیر کولر آبی
۱) واسط های تبخیری (پوشال ها)
تعمیر کولر آبی
پوشال ها از جمله اجزایی هستند که به صورت سالیانه نیاز به سرویس، تمیزکاری، رسوب زدایی و گاه تعویض دارند. با توجه به این که قیمت پوشال ها مبلغ زیادی نیست بهتر است هر ساله آن ها را تعویض کنید. چرا که این اجزا پس از مدتی دچار افتادگی، گرفتگی یا پوسیدگی می شوند و راندمان کولر را به شدت می کاهند. در صورت عدم سرویس پوشال ها علاوه بر بوی بدی که از کولر ساطع می شود، برخی باکتری ها و قارچ های آلرژی زا و بیماری زا نیز وارد محیط خواهند شد. البته در صورت استفاده از پدهای سلولزی (Cellulose Cooling Pads) به جای پوشال ها، علاوه بر افزایش عمر مفید، آلاینده های محیطی نیز به حداقل می رسند.
۲) پمپ آب و موتور کولر
موتور کولر را می توان قلب تپنده کولر آبی نامید. روغن کاری موتور کولر و به ویژه یاتاقان آن می تواند علاوه بر افزایش عمر مفید موتور دستگاه، عملکرد آن را نیز بهبود بخشد. پمپ آب و موتور کولر در صورت عملکرد بیش از اندازه یا عملکرد در رطوبت و گرد و غبار زیاد ممکن است بسوزند. بنابراین برای جیب خودتان هم که شده، حداقل سالی یکبار آن ها را تمیز کرده و روغن کاری شان کنید.
تعمیر کولر آبی
تسمه موتور حتما برای عملکرد ایده آل بادی در شرایط مناسبی باشد تا موتور اورلود یا گیرپاژ نکند. یعنی نه زیادی سفت باشد و نه زیادی شل!! برای تنظیم آن می توانید با دست شلی و سفتی اش را امتحان کنید. همچنین در صورت مشاهده لقی در محور موتور می توانید آن را با استفاده از یک واشر مناسب تنظیم کنید.
تعمیر کولر آبی
۳) بدنه کولر
بدنه کولر درست مثل یک محافظ برای آن عمل می کند و طبیعتاً با از بین رفتن و فرسودگی بدنه، نمی توان انتظار عملکرد درست از کولر داشت. بهتر است به صورت دوره ای کف کولر را با استفاده از یک فرچه پلاستیکی تمیز کنید، اتصالات و پیچ های آن را آچارکشی کنید، و سعی کنید برای افزایش عمر مفید سیستم و بهبود راندمان آن از یک سایبان برای کولر آبی تان استفاده کنید. زمانی که بدنه کولر خیلی داغ باشد، خنک کنندگی ان نمی تواند در حد ایده آل اتفاق بیافتد.
تعمیر کولر آبی
همچنین گاهاً پیش می آید که در اثر عملکرد زیاد، کولر از موقعیت اولیه خود کمی جابجا می شود. و به دلیل عدم تطابق کامل با دریچه، بخشی از هوای خنک تولید شده به هدر می رود. یا ممکن است پایه های کولر با نفوذ در ایزوگام سقف در اثر زمان و گرمای هوا دردسرساز شود. پس باید همه چیز را بررسی و در صورت نیاز تعمیر کنید.
نوشته تعمیر کولر آبی در آغاز فصل گرما برای افزایش راندمان و عمر مفید دستگاه اولین بار در ابزاره. پدیدار شد.
Source: http://www.abzareh.com/feed/