تصمیم برای کاهش تولید نفت بر عهده بزرگان اوپک است

وزیر نفت درباره آستانه تحمل اوپک برای کاهش قیمت نفت گفت: {این تحمل} تا زمانی است که بزرگان اوپک تولید خود را کاهش دهند.
به گزارش خبرنگار شانا، بیژن زنگنه امروز (سه شنبه، ١۵ مهرماه) در حاشیه امضای قرارداد وزارت نفت و دانشگاه آزاد اسلامی در جمع خبرنگاران درباره احتمال برگزاری اجلاس فوق العاده اوپک نیز تصریح کرد: فعلا برنامه ای برای برگزاری نشست اضطراری اوپک وجود ندارد.

وی درباره این که آیا شرکت ملی نفت ایران همانند عربستان قصد کاهش قیمت نفت را دارد، گفت: کارهای حرفه ای در بازرگانی نفت را همکارانم در اموربین الملل شرکت ملی نفت انجام می دهند و هرکاری که در زمینه حرفه ای لازم باشد انجام خواهد شد.

وی درباره این که گفته می شود عربستان جنگ کاهش قیمت نفت به راه انداخته است، اظهار کرد: هم اکنون نمی توان چنین چیزی گفت. ضمن این که جنگ کاهش قیمت نفت یک بحث دیگر است و معنای بازرگانی دیگری دارد بنابراین به نوساناتی که هم اکنون در قیمتها می بینیم جنگ کاهش قیمت نفت نمی گویند.

وی درباره حجم مخازنی که مطالعات توسعه آنها به دانشگاهها واگذار شده نیزگفت: ظرفیت تولید از این مخازن حدود سه میلیون بشکه در روز است.

وزیر نفت درباره این که اگر هر کدام از مراکز پژوهشی طرف قرارداد وزارت نفت به تعهدات خود در قرارداد عمل نکنند چه برخوردی با آنها می شود، گفت: در صورتی که مراکز پژوهشی ظرف یکسال به تعهدات خود عمل نکنند در قرارداد با آنها تجدید نظر خواهیم کرد.

وی گفت: موافقتنامه ای که که امروز میان شرکت ملی نفت و دانشگاه آزاد اسلامی امضا شد، مانند هشت موافقتنامه ای است که دیروز (دوشنبه، ١۴ مهر) با مراکز پژوهشی دولتی و با هدف توسعه فناوری مخازن نفتی امضا شد، همچنین امروز یک موافقتنامه کلی دیگری نیز میان وزارت نفت و دانشگاه آزاد اسلامی در همه شاخه های مورد توجه وزارت نفت به امضا رسید.

وزیر نفت درباره این که هزینه سالانه این پژوهشها  چه میزان است، گفت: برآورد وزارت نفت بین ١٠٠ تا ١۵٠ میلیارد تومان است، اما محدودیتی در منابع وجود ندارد.

وزیر نفت درباره این که آیا منابع این پژوه ها از محل بند “ق” تامین می شود، گفت: قرار است از محل منابع داخلی شرکت ملی نفت ایران تامین شود.

زنگنه درباره افزایش ضریب بازیافت مخازن با اشاره به این که نمی توان هم اکنون عدد مشخصی را اعلام کرد، گفت: در این موافقتنامه توان فنی کشور بکار گرفته می شود، باید دید چقدر دانشگاه ها در این زمینه تلاش می کنند، ضمن آن که برای نخستین بار است که چنین ماموریتی به دانشگاهها داده و از آنها مسئولیتی خواسته می شود و عملکرد آنها پس از یک دوره مشخص قابل اندازه گیری است.
منبع : شانا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید