آخرین بلوک گازی پارس جنوبی در برنامه توسعه قرار گرفت

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس از آغاز تهیه اسناد فنی و مدارک مناقصه واگذاری طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی در قالب دو فاز ۱۱A و ۱۱B خبر داد و گفت: در فاز نخست این طرح که شامل ساخت یک جکت، یک سکو، یک خط لوله دریایی و حفاری چاههای گازی این حوزه است، گاز تولید شده از دریا به تاسیسات پالایشگاهی فازهای ۶ تا ۸ پارس جنوبی ارسال می شود.
مهندس علی اکبر شعبانپور، تصریح کرد: فاز ۱۱B طرح توسعه فاز ۱۱ میدان مشترک پارس جنوبی نیز به لحاظ فنی و مشخصات کاری مشابه فاز A این طرح است که گاز تولیدی سکوی آن به تاسیسات پالایشگاهی فاز ۱۲ پارس جنوبی ارسال می شود.
وی هدف از ارسال گاز فاز ۱۱ پارس جنوبی به فازهای ۶ تا ۸ و ۱۲ پارس جنوبی را استفاده از ظرفیتهای خالی و مازاد پالایشگاهی در این فازها و تسریع در دستیابی به تولید مورد انتظار در این بخش از میدان عنوان کرد.
راه اندازی کامل فاز ۱۵ و ۱۶ تا پایان سال
شعبانپور اعلام کرد: اولویت بندی اجرای طرحها در سال جاری نیز براساس برنامه تامین منابع برنامه ریزی شده است و بر این اساس بهره برداری نهایی از پالایشگاه فاز ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی یکی از اولویت های اصلی در سال جاری است به گونه ای که به زودی با راه اندازی واحدهای بوتان و پروپان این پروژه و نیز بهره برداری از واحدهای دانه بندی گوگرد، زمینه برای دسترسی سریعتر به تمامی ظرفیت های پالایشی طراحی شده فراهم خواهد شد .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید